Nokia N1 Tableti Nasıl? (Android)

Teknoloji, Donanım

29 Ekim 2016

Nokia, sektörün öncülüğünü yaparken yeni işletim sistemi olan Android ile beraber elinde tutttuğu liderliği kaybetmişti. Microsoft ile yapılan iş birlikleri ve yeni teknolojiye ayak uydurma çabaları her ne kadar bilinirliğini korumaya yönelik olsa da kullanıcılar tarafından hep bir soru işareti olarak algılanmaya devam edecek.

Nokia’nın bugüne kadar çıkarmış olduğu telefonları ele alacak olursak, içlerinde bu telefonu çok kalitesiz ve kötüydü diyebileceğimiz çok az sayıda cihaz vardır. Sağlamlık ve hız açısından sevilmeye devam edilecektir.

 

Özellikle de Android işletim sistemleri pazarında göremeyen Nokia sevenler için çok üzücü bir durum yaşanmıştı. Günümüze baktığımızda Android işletim sisteminin artık Nokia içinde kullanılacağını göstermeye başladı.

Şahsım olarak Nokia’nın kalitesi ve Android işletim sisteminin güçlülüğü, kullanım için beni cazip kıldı diyebilirim.

Not: 08.12.2012 tarihi itibarı ile tantım ürünin Çin’de satışa sunulacağı tarihi ve fiyatı açıkladı. Türkiye ve diğer ülkeler için satışa sunulup sunulmayacağı ve tarihi konusunda ne yazıktır ki bir bilgi görünmüyor.

Tableti satın aldığımızda tablet elimize Android 5.0 Lollipop versiyonu ile geliyor. Boyutları ise; (200.7 x 138.6 x 6.9 mm) olarak tasarlanmış. 318 gram ağırlığı var.  Alüminyum malzeme kullanılarak üretilmiş bir kasaya sahip. Ekran büyüklüğü 7.9′(inç) 1536 x 2048 piksel çözünürlük ve ekran kalitesi de 324ppi. Ekranın çok net göründüğünü açıkça söyleyebilirim.Ekran yapısı IPS LCD ekran yapısı var. Gorilla Glass  olarka, çizilmeye ve kırılmaya karşı dayanıklı bir yapıya sahip. Işık sensörü var, parlaklığı kendisi ayarlayabiliyor.