Macbook harici klavyede çift tırnak işareti sorunu

Teknoloji, Donanım

11 Ağustos 2022

MacOS işletim sistemine yeni geçtiğinizde, eğer apple marka klavye kullanmıyorsanız yaşayacağınız önemli sorunlardan birisi de taktığınız harici klavyenin çift tırnak işareti(") olacaktır. MacOS default olarak bazı klavyeleri tanıyamadığı için sürücüleri doğru işleyemiyor ve tırnak işareti beklerken < işareti ile karşılaşıyorsunuz.

Bu durum aslında oldukça normal karşılanan bir durum. Zira Apple, kendi markalarına ait ürünlere öncelik veren bir markadır. Dolayısı ile bu sorunu çözmek için üçüncü taraf uygulamalar kullanmanız gerekiyor. Eğer sizler de benim gibi 3th part uygulama yükleme konusuna sıcak bakmıyorsanız biraz rahatsız olarak farklı yöntemler araştırmaya başlayacaksınız. 3th part uygulama yüklemeden bir çözüm yolu aradım ancak bulamadım :) belki siz bulursunuz. bulursanız benimle iletişime geçerseniz buraya ekleyebilirim.

Yapmamız gereken şey, klavyeyi manüple edebilecek bir uygulama. Bu konuda karabiner uygulaması oldukça tavsiye edilen, tercih edilebilir bir çözüme dönüşmüş. Ben de karabiner uygulamasını kullanarak bu sorunu aştım. Şimdi sizlere bununla iligli basit bilgiler ileteceğim, umuyorum bu bilgilerle sorununuzu çözebilirsiniz.

Karabiner uygulamasının resmi websitesinden öncelikle olarak uygulamayı bilgisayarımıza yüklüyoruz.

Uygulama yüklendiğinde, sizi iki farklı uygulama karşılayacak.

 

 

kısaca haklarında bilgi vermem gerekirse; Karabiner-EventViewer ile klavyeden veya mouse'tan tıkladığınızda o eyleme karşılık gelen komutu görebileceğiniz, yaptığınız manüplasyonları kolayca test edebileceğiniz bir arayüz.

Karabiner-Elements ise bu manüplasyonları tanımlayacağımız uygulama. Bu uygulamayı kullanarak 1 tuşunun yanında bulunan ve asıl görevi çift tırnak olması gereken tuşu, doğru bir şekilde çalışmaya zorlayarak manüple edeceğiz.

Bu uygulamanın güzel yanı, yapacağınız manüplasyonları donanım bazlı seçebilmek diyebilirim. Zira bu manüplasyonu uyguladığınızda bu sefer de macbook'unuz kendi klavyesinde bir takım hatalar ortaya çıkardı, bu durumun engellenebilmesi için öncelikle Karabiner-Elements uygulamasını açıp Simple Modifications kısmından harici olarak bağladığınız klavyeyi seçmelisiniz.

Donanım seçimi gerçekleştikten sonra sağ tarafta yapmış olduğunuz manüplasyonlar listelenecektir. Haydi, gelin Add Item diyerek yeni bir manüplasyon oluşturalım.

İlk Manüplasyonumuzu aşağıdaki gibi yapalım.

grave_accend_and_tilde(`)  --> non_us_backslash

İkinci manüplasyon ise tam tersi olacak

non_us_backslash --> grave_accend_and_tilde(`)

Sonuç olarak şöyle bir çıktı elde etmelisiniz.

 

İşlemimiz bu kadar. Şimdi test edecek olursanız 1 tuşunun yanında bulunan tuşun artık çift tırnak yaptığını göreceksiniz.