Elementary OS incelemesi

Teknoloji, İşletim Sistemleri

29 Ekim 2016

Elementary OS, uzun zaman önce facebook gruplarında kullanıcıların yapmış olduğu paylaşımlar ile karşıma çıkmıştı. İlk görüşte oldukça dikkatimi çekmeyi de başarmıştı. Fakat hakkında yazılanları okuduğumda geliştirilmeye ihtiyacı olduğu yönünde bilgilere fazlasıyla yer verilmişti. Bende bu deneyimi yaşayıp görmek istedim. Tabi bunu canlı CD kullanarak yapmadım çünkü Canlı CD ile Kurulum sonrasında ciddi bir verim farkı söz konusu oluyor.

 

İki haftadan uzun süredir kişisel bilgisayarımda kurulu olan Elemantary OS’un web sitesi: https://elementaryos.org/ Bilgisayarımda kurulu olan sürüm ise; 64Bit stable sürümü amd64-20130810 dosya boyutu 700MB’a yakın. bir CD’ye yakarak ilk kurulumu gerçekleştirdim.

GNOME  grafik alt yapısı ile beraber geliyor. Elementary biraz daha geliştirmiş ve ekranda Dock bar bulunuyor. OSX işletim sistemlerini andırıyor adeta.. Hoş bir kullanım tarzı yaratıyor. Sol üst köşede de uygulamalar diye bir kısım var ve girip uygulamaları listeleyebiliyorsunuz.İşletim sistemi Ubuntu alt yapısı ile geliştirilmiş. Aslında ilk olarak Elementary Theme olarak çıkması planlanırken işletim sistemi olarakta geliştirmeyi başarabilmişler. apt-update Repository’leri  ubuntudan alıyor zaten. Bu nedenle uuygulama kurarken sorun yaşamanız çok nadir.

Linux bilginiz varsa işletim sisteminde eksik olan bileşenleri direk olarak kurmaya başlayacaksınız muhtemelen. Çünkü çoğu bileşenler Ubuntu’da ki gibi birlikte yüklenmiyor. Keşke birlikte yüklemeyi de yapsalarmış.

Ubuntu’da hiç driver sorunu yaşamadan kurulumu gerçekleştirmiştim. Fakat Elementary’de ne yazıkki ekran kartım ile ilgili bir sorun yaşadım ve sonradan da kurmaya üşendim diyebilirim. Ekran görüntüsü falan aldığımda siyah bir görüntü ile karşılaşıyorum sadece. Teamviewer falanda uzaktan bağlantı geldiğinde ekranda sadece siyah bir görüntü ile karşılaşıyor.

Ben işletim sistemini yapan arkadaşların emeklerine sağlık diyorum. Cidden başarılı bir şekilde işletim sistemini ortaya koymayı başarmışlar.