Chrome Tarayıcı Reklam Virüslerini Silmek

Teknoloji, Yazılım

29 Ekim 2016

Vazgeçilmez Chrome ve diğer tüm tarayıcılara bulaşan. Hiç bir şekilde anasayfayı değiştirmeye izin vermediği gibi tüm sayfaların sağında solunda reklamlar yayınlayan o iğrenç virüslerden kurtulmanın çözümlerini anlatacağım sizlere..

Öncelik olarak bilgisayarınızın (Windows XP ve üzeri bir sürüm olduğunu varsayarak (8.1 Dahil)) virüsler tarafından tamamen sarıldığını, Görev Yöneticisi, Registry, CMD gibi özelliklerin tamamı ile devre dışı bırakıldığı bir bilgisayar kullandığınızı varsayarak başlıyorum anlatıma.

Öncelik olarak, sistem dosyalarına bulaşan, bir türlü silinmeyen ve sürekli zarar veren virüslerden kurtulmak için sistemimize combofix yükleyerek bunlardan kurtulacağız. Ayrıca bu işlem sonucunda Görev Yöneticisi, registry, CMD, gizli dosya engeli gibi tüm engelleri de aşacağız.

 

Adım 1: 

combofix-1331721521

ComboFix’i indirmek için buraya tıklayınız

İndirdiğiniz dosyayı sağ tıklayıp, Yönetici Olarak çalıştırınKarşınıza çıkan uyarı ve soruları onaylamaktan çekinmeyiniz. Combo fix bilgisayarınız ile ilgili tüm işlemleri ele alarak kendisi yapacaktır. Siz sadece bekleyin. Bilgisayar kapanıp açılır. son olarak size bir log dosyası uyarısı verir. bu dosyada neleri düzelttiğini anlatır. Bu işlemin bittiği anlamına geliyor. Bu pencere ile karşılaştığınızda programdan çıkabilirsiniz.Not: Combofix.exe ismi bazı virüsler tarafından algılanarak siz dosyayı çalıştırmaya fırsat vermeden bilgisayardan siliyor. Bu nedenle dosyayı kaydederken, asda.exe gibi bir isim ile kaydetmeniz gerekebilir. İndirme bağlantısına sağ tıklayarak farklı kaydet derseniz, dosya ismini düzenleyebilirsiniz.

ADIM: 2

Artık zararlı sistem dosyalarından ve virüsün yayıldığı noktalardan kurtulduk. Şimdi hiç birşey yapmayın. Hiç biryere girmeden doğrudan; Denetim Masası’nda bulunan Programlar ve Özellikleri veya Program Ekle kaldır kısmına girerek varsa antivirüs programını, ve zararlı olduğunu düşündüğünüz, tanımadığınız tüm programları siliniz. (homepage protect, portal sepeti, adviser gibi…)

 ADIM: 3

Bilgisayarı gerçekten koruyan, tamamen orjinal olan ve herhangi bir ilacı olmayan antivirüs yükleyiniz.

Antivirüs önerim: Avira Antivir

avira

Antivirüs’ü indirmek için tıklayınız

ADIM: 4

Bilgisayarda bulunan tüm dosya ve klasörleri virüs taramasından geçiriniz.

-Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Virüs programını açarak, Scan sekmesine geliniz ve görseli uygulayınız.Bulunan virüsler için Remove işlemini uygulayınız.

ADIM: 5

Chrome anasayfasını değiştirin. Eğer değiştirdiğiniz halde halen reklam sayfası geliyorsa kısayolu değiştirmiş demektir. Bunu da şu şekilde çözüyoruz.

Chrome kısayoluna sağ tıklıyoruz ve görev çubuğundan kaldırıyoruz.
Bilgisayarım > C:\ > Program Files(x86) veya Program Files > Google > Chrome > Application >

Bu klasöre giriyor ve chrome’a sağ tıklayıp; Gönder > Masaüstü (Kısayol oluştur) diyoruz.

Masa üstüne gelen bu kısayoluda isterseniz tekrardan görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

ADIM: 6

Chrome’dan uzantıları kaldırınız ve ADBlock Plus yükleyiniz.

Uzantıları kaldırmak için Chrome ayarlarına giriniz ve sol taraftan Uzantıları seçiniz. Tüm uzantıları sağ tarafındaki çöp kutusuna basarak siliniz.

adblockplus - virüsten korur

Adblock Plus’ı yüklemek için tıklayınız ve ardından Install for chrome butonuna basınız ( not: sadece chrome içindir)

Bu uzantı, chrome’da görünen tüm reklamları engelleyeceği gibi, yalan dolan olan: Güncelleme gerek gibi reklamları da gizleyecektir.

Eh, birazda internette gezinirken dikkatli olmak gerekiyor tabiki. Her tıkladığınız şeyi, her dosyayı çalıştırmadan önce okuyunuz ve antivirüsün uyarılarını dikkate alınız.