Bilgisayara 2. harddisk takmak – Master Slave Ayarı

Teknoloji, Donanım

16 Nisan 2018

Birazcıkta donanımdan bahsedelim, mesela bilgisayarınıza ikinci bir harddiski takmak isteyenler olabilir. Deneyenler ve olumlu sonuç alamayanlarda.. Bu yazımı okuduğunuzda bilgisayara kolaylıkla ikinci harddiski bağlayabileceinizi sanıyorum.

 

Öncelikle yapmamız gereken.

Bilgisayarda şuanda takılı olan harddiskinizin bağlantı türünü bilmeniz gerekiyor.

2. Harddisk’in bağlantı türünü bilmeniz gerekiyor.

Bağlantı türleri: IDE  SATA


1- IDE-IDE

Bilgisayarınızda ki harddisk “IDE” kablosu ile bağlanmış ve sizde “IDE” bağlantı türüne sahip bir Harddisk bağlamak istiyorsanız öncelikle şunu anlamanız gerekiyor. İşletim sisteminizin yüklü olduğu harddiskiniz yani birincil harddiskinizi “Master”, 2. Harddiski ise “SLAVE” olarak ayarlamanız gerekiyor.

Bu ayarın malesef yazılımsal bir kolaylığı yok. Bu yüzden harddisk üzerinden fiziksel bir ayar yapmanız gerekecek.

Ayarı nasıl yapacağım?

1. Harddisk’iniz zaten master olarak ayarlıdır, ama yine de kontrol etmeniz gerekebilir. Harddiski söküp elinize aldığınız zaman üzerinde bir şema vardır. bu şema’da Master ve Slave ayarını nasıl yapacağınızı gösteren bir ifade olmalı.

7447841581-hdd-front

Bu resimde Master-Slave ayarının nerede olduğunu anlatmak için koydum. Barkodun altındaki satırda gördüğünüz gibi kareler var Power var ve Jumper ayarları var. Slaveolarak ayarlayabilmek için harddisk dik konumda tuttuğumuz zaman Jumper’ı en alttan ikinci pine takmamız gerekiyormuş.

Peki bu jumper nerede?

3458489463-hdd-pinler

Baloncuk ile büyütülmüş alan Jumper olan yerdir. Ve şemadan baktığımız şekilde şimdi bu jumperı en sağ taraftaki iki pin kapanacak şekilde(dikey) takıyoruz. böylelikle ikinci harddiskislave olarak ayarlamış oluyoruz.

Şimdi harddiski bağlayıp bilgisayarımızı açabiliriz. Bir problem olmayacaktır.

 

2- IDE – SATA

1. Harddisk’imiz IDE olsun. ikinci harddiskimiz, yani ek olarak bağlamak istediğimiz harddisk ise SATA. Bu konumda jumperlar ile falan uğraşmamız gerekmeyecektir. İkinci harddiski sata kablosu ile bağlayınız, güç kaynağını da taktıktan sonra BIOS’tan bir ayar yapmalısınız. Yapacağınız ayar ile SATA bağlantısını aktif etmelisiniz.

Farklı bios sürümleri için sata aktif etme ekranı.


6077658538-eski-bios-sata-300x222
1669987612-eski-bios-sata-ayari

3- SATA – SATA

Birincil olarak bir sata harddisk zaten takılı ve sizde ikinci sata harddiski takmak istiyorsanız, ayar falan yapmanıza gerek yok. :)  rahatlıkla bağlayıp bilgisayarınızı açabilirsiniz. Yalnız şöyle bir olasılık var eğer ikinci taktığınız harddisk Bios boot kısmından first device olarak falan ayarlanırsa otomatik olarak bilgisayarınız ikinci harddiskte işletim sistemi arayacak bulacak/bulamayacak her şekilde bir hata mesajı alabilirsiniz. Bunu önlemek için öncelikle BiOS’tan sizin harddiskinizi ikinci harddisk’ten ön sırada tutun.

Önerilen boot ayarı

  1. CD/DVD-ROM
  2. Birincil HDD

 

 SATA HARDDISK

9675528653-sata-girisleri

IDE HARDDISK

1279627038-ide-hdd-girisleri