Bad Sector Tespit Etme

Teknoloji, Donanım

16 Nisan 2018

Bad Sector, sabit diskinizin fiziksel olarak zarar görmesi sonucunda diskin bazı izlerinin kullanılamaz hale gelme durumu olarak adlandırılır. Bu durum karşısında diskin belirli izlerinden veri okunamaz ve yazılamaz. Bu durumda bu sektörlerden her veri okuma veya yazma durumu karşısında başarısızlıkla sonuçlanacağı gibi, bu işlem gerçekleşirken de zaman kaybı yaşanacaktır. Oluşan bu zaman kaybı da bilgisayar üzerindeki yavaşlıkları açıklayabilir.

Bilgisayarınız gayet normal bir şekilde çalışırken, birden bire kasmaya başlayabilir. Çok fazla kasarken hatta neredeyse kullanılamayacak durumdayken bile birden düzelebilir. Yani işletim sistemi normal çalışırken birden yavaşlamaya, yavaşken de birden normal şekilde çalışmaya devam edebilir. Bu durum da yazılımsal bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz ancak tamamen diskinizle ilgilidir.

Neden Bad Sector?

Sabit Disk olarak adlandırdığımız kutunun içerisinde dönen manyetik diskimiz bulunur. Bu disk bildiğimiz CD şeklindedir. ve çok hızlı bir şekilde döner. 7200RPM gibi rakamlarla bu dönüş hızlarını görebilirsiniz.

- Disk hareket halinde çok sarsarsa çizilme ihtimali de yükseleceği için,
- Disk aşırı derece ısınırsa, manyetik izler zarar göreceği için,
- Disk bir şekilde hava alır, tozlanırsa yüzeyinde korozyona sebep olabilir, korozyonlandığı için,
- Diskiniz belirli bir yaşı doldurduğu için

Bad Sector oluşabilir.

Nasıl Tespit Edebilirim?

Diski tarayan belirli yazılımlar vardır. Bu yazılımlar diskinizi tamamen tarayarak her bi izi okumaya çalışır. Disk üzerinde okuyamadığı izleri belirler ve bir iz haritası oluşturur. Böylece diskinizin bad sector olup olmadığını varsa eğer ne kadar bir yoğunlukta olduğunu görebilirsiniz. Yazılım sonucunda muhtemel olarak şöyle bir harita göreceksiniz.

hdd tune ile bad sektor tespiti

Kırmızı noktalar zarar görmüş izleri gösterir.

Tamir edilebilir mi?

Tamir edilemez. Ancak ve ancak bu izler belirlenirse yine bir aracı yazılımlarla bu izlerden veri alışverişi engellenebilir. Böylelikle hiç bir şekilde bu izler ile alışveriş yapılmayacağından herhangi bir yavaşlık hissetmezsiniz.

Ancak şöyle bir sorunumuz var. Bad Sector oluşmuşsa bu genelde sıçrar, çünkü bad sector oluşmasına neden olan noktayı bilmiyoruz. Örneğin korozyona neden olan bir şey varsa zamanla daha da fazla korozyona sebep olabilir. Bu nedenle bad sector sorunu yaşayan diskleri genelde çöpe atmayı tercih ederiz.

Harddisk Tarama Programı ile Sorunları Tespit Edebilirsiniz.

Programı indirmek için buraya tıklayınız